Jak začít s DCS

Jak začít s DCS

Hardware

Polet v DCS se dá nejlépe užít se správným hardwarem. A říkám vám rovnou, tohle může být hodně drahá položka, záleží, jak moc hluboko se chcete do simulace ponořit a jak moc hluboko máte do kapsy.

Návod, jaký vybrat HOTAS, popřípadě jiné HW řešení, napíšu v jiném článku, protože se jedná o vcelku rozsáhlé téma. Ve zkratce – létat se dá i na klávesnici, ale není to ono. Další stupeň je použít gamepad z x-boxu nebo PlayStationu. Skuteční letci ale používají nějaké HOTAS řešení = Joystick + plynová páka + pedály. Dobrá zpráva – pro začátek nemusíte ani mít moc hluboko do kapsy. Pro opravdový zážitek se ale dříve nebo později propracujete k něčemu profesionálnějšímu a dražšímu.

Dále je velice užitečná nějaká forma headtrackingu (tedy možnost rozhlížení se kolem sebe pohybem hlavy). Např. TrackIR, dá se ovšem udělat i DIY domácí řešení či oslovit některé lidi, kteří se výrobou takovýchto věcí zabývají. Ti movitější s lepším HW pak mohou sáhnout po VR, kde je pak zážitek ze simulace (v závislosti na použití kvalitního HW) naprosto úžasný.

Co se týče HW ve vašem PC, tak vyzkoušel jsem leccos. Nejmenší možné řešení, které jsem vyzkoušel, je procesor AMD Ryzen 3 2200G. Tento procesor má v sobě integrovaný celkem kvalitní GPU čip, nepotřebujete tedy dedikovanou grafickou kartu. Musím ovšem říct, že simulace je sice hratelná, ale na ty nejnižší detaily, a je to už dost na hraně.

Časem jsem udělal upgrade na GPU NVidia GeForce 1060 GTX 3GB, a tento mám zatím dodnes. Vše šlape na nízké detaily s lepšími texturami a MSAA 2x.

Obrovské zlepšení pak udělal upgrade CPU z již zmíněného Ryzen 3 2200G na Ryzen 5 5600X, FPS se hodně zlepšilo.

Hodně podstatná pro načítání a běh DCS je i paměť. Rovnou vám řeknu, že 16 GB je málo. Ideální je 32GB RAM a větší. Důvod je ten, že DCS má některé mapy poměrně náročné (typicky mapa Sýrie), do paměti se často nevleze a pak se používá pro zbytek swapování na disk.

Tím se dostáváme k další důležité kategorii HW, a tím je disk. Doporučuji NVMe disky, alespoň s kapacitou 1TB. Nejvíce místa zaberou hlavně mapy, a věřte tomu, že mapy v DCS zaberou skutečně hodně místa. Dalším benefitem pak je výše zmíněné swapování, kdy NVMe disky určitě mají lepší rychlost, a tu kapacitu taky budete potřebovat… Pokud nebudete mít dostatek RAM nebo místa pro SWAP, DCS vám začne padat a nebude to žádný příjemný zážitek.

Instalace DCS

Fajn, máte už aspoň nějaký schopný HW k tomu, abyste DCS vůbec spustili. Co dál? Jak DCS World nainstalovat? Možností je několik. DCS World je možné nainstalovat na dvou různých platformách :

  • Steam
  • Stránky DCS World (tzv. standalone verze)

Asi nejlepší bude, když níže sepíšu výhody a nevýhody obou řešení.

Steam vs Standalone

Steam

Pokud používáte hodně tuhle platformu, můžete si nainstalovat DCS odsud.

Výhody:

+ Vysoká rychlost stahování – do procesu stahování vstupuje více zdrojů, takže je velice rychlé

+ Trackování „nalétaného“ času – Steam trackuje čas, který jste strávili hraním dané hry. Bohužel nerozlišuje nalétaný čas pro jednotlivé stroje.

Nevýhody:

– Pomalá reakce na slevy na jednotlivé moduly – někdy v platformě Steam nejsou slevy oproti standalone vůbec k dispozici

– Žádné věrnostní body jako ve standalone

– Pokud si zakoupíte moduly na Steamu, nemůžete je použít ve Standalone (dají se ovšem do Standalone převést. Ale pozor, opačným směrem to bohužel nefunguje!)

Standalone

Výhody

+ Dostáváte věrnostní body za nákup většiny modulů – za nákup modulů dostáváte tzv. miles, které pak lze uplatnit jako slevu při nákupu jiných modulů. Většinou se miles počítají jako 1/10 z nákupní ceny modulu.

+ Free flight program – Můžete si vyzkoušet jakýkoli modul na 14 dní zdarma. Po dalších 6 měsících si pak ten samý modul můžete vyzkoušet opět na 14 dní zdarma.

Nevýhody

– Žádný tracking odlétaného času – můžete použít nějakou externí aplikaci. DCS World sice trackuje nějaké statistiky létání, funguje to ovšem pouze u single playeru.

– Někdy pomalejší rychlost stahování – při zahlcení Eagle Dynamics serverů (zejména po vydání nějakého patche) nemusí být rychlost úplně optimální jako na Steamu, v poslední době je ale tohle OK.

– Zakoupené moduly ve Standalone nelze převést do Steamu

Stable vs OpenBeta

Tohle jsou tedy dvě základní platformy, ze kterých lze DCS World nainstalovat. Ale tím to nekončí. Na každé platformě si můžete vybrat variantu instalace, kterou si chcete nainstalovat! Pojďme si to níže více rozebrat:

Stable

Mělo by se jednat o stabilní verzi, kde je odladěná většina bugů. Reálně cca jednou za 10 updatů OpenBeta se vydá jedna stabilní verze. Nevýhoda je, že vydávání stable trvá, dlouho čekáte na nové featury, a skoro nikdo ji nelítá. Ve Steamu je jako výchozí verze právě Stable, na OpenBeta si musíte přepnout v nastavení instalace. Co se týče Standalone, na stránkách Eagle Dynamics je taky propagována Stable jako hlavní instalace. Já vám ale doporučím něco jiného…

OpenBeta

Tohle je varianta, kterou létá drtivá většina pilotů. I proto, že na této verzi jede většina multiplayerových serverů, nové featury dostanete nejdříve tady, atd. Musíte se ovšem smířit s tím, že často po updatech je spousta věcí rozbitých – jak je z názvu patrné, sloužíte prakticky jako testeři z řad veřejnosti.

Závěrem bych doporučil kombinaci Standalone / OpenBeta, kterou používá většina pilotů, kteří létají online.

Moduly

Máte HW, máte nainstalované DCS. Super. DCS World jako takové je zdarma, nenechte se ovšem zmást, je to sakra drahá hra. Její drahota spočívá nejen v potřebě mít HW vybavení, ale taky dokupovat moduly. Ty jsou vesměs 3 druhů: letadla, mapy a podružné moduly (např. rozšíření Supercarrier pro věrnější simulaci letadlových lodí).

V základu máte zdarma 4 moduly:

  • Mapa Kavkaz (Caucasus)
  • Mapa Mariánské ostrovy (Mariana Islands)
  • Bitevní letoun SU-25T
  • WW2 letoun P-51 Mustang

Pokud si DCS chcete jen vyzkoušet, tak vám to stačí. S dalším létáním se ale dokupování dalších modulů nevyhnete.

Super věc je, že ED vám dá slevu 50% na první nákup. Logicky je tedy nejlepší nakoupit co nejvíc modulů při prvním nákupu, rozhodování je ale někdy těžké (doporučuji tedy využít výše zmíněný FREE TRIAL program).

Obecně při prvním nákupu bych doporučil:

  • Koupit další mapu (ideálně Sýrii a Perský záliv, ostatní se, pokud budete létat moderní letouny, moc v multiplayeru nelétají). I když máte letadla, nemůžete totiž létat další mapy. V tom tkví výhoda mojí rady.
  • 1 nebo více tzv. full-fidelity modulů – tady si vyberte buď po předchozím odzkoušení přes Free Trial program, nebo prostě podle toho, jaké letadlo je vaše srdcovka
  • FC3 (Flaming Cliffs) modul – je to kolekce low-fidelity modulů (takových, které lze ovládat pouze pomocí klávesnice, prvky v letounu nejsou klikatelné myší a modely jsou dost zjednodušené). Pozor, moduly z této kolekce se dají dokoupit i zvlášť, ale nevyplatí se to, nejlepší je koupit celou kolekci. Pokud chcete létat jen full-fidelity moduly, tuto možnost klidně přeskočte, nicméně ve FC3 je většina např. ruských letounů (např. Su-27, Mig-29), které hi-fi nejsou, protože na ně Ruská Federace neudělila licenci. Takže o tyto stroje se ochudíte, pokud chcete létat za „červené“, kde se tyto moduly hojně létají.

To jsou asi všechny rady na úplný začátek! V dalších článcích bych se rád rozepsal o leteckém HW, jak na prvotní lety a nastavení klávesových zkratek, ale záleží, jak bude čas 🙂

Napsat komentář